PROGRAM NAUCZANIA
Nauka w poszczególnych klasach podporządkowana jest ogólnemu programowi szkoły, który oprócz nauki czytania i pisania ma na celu poszerzanie wiedzy uczniów o Polsce i ich świadomości narodowej, jak również przygotowanie każdego dziecka do zdania egzaminu z języka polskiego.
Przedszkole
W polskim przedszkolu kładziemy nacisk przede wszystkim na komunikację w języku ojczystym, zarówno pomiędzy dziećmi podczas zabawy, jak i w relacji dziecko-dorosły. Dzieci uczą się piosenek i wierszyków. Rozwijają słownictwo, poznają nazwy kolorów, kształtów, przedmiotów codziennego użytku, roślin i zwierząt. Nabywają podstawowych umiejętności współżycia w grupie.
Zerówka
Program zerówki obejmuje: rozwój umiejętności słuchania, rozumienia dłuższych tekstów i opowiadań, odpowiadanie na pytania, prawidłowe formułowanie zdań po polsku. Ważnym celem jest również rozwijanie grafomotoryki – prawidłowe posługiwanie się ołówkiem, kredką, pisanie po śladzie, rozpoznawanie liter
Klasa pierwsza
Dziecko w pierwszej klasie uczy się: wszystkich liter alfabetu, odczytywania krótkich tekstów oraz samodzielnego pisania prostych zdań. Rozróżnia pojęcia: wyraz, sylaba, głoska. Potrafi komunikować się w języku polskim na różne tematy (wzbogacenie zasobu słownictwa) oraz poznaje podstawowe informacje o Polsce. Ponadto rozwija sprawność motoryczną i grafomotoryczną oraz inwencję twórczą (rysuje, wycina, lepi z plasteliny, koloruje itp).
Klasa druga
Tematy lekcji głównie dotyczą relacji uczeń-otoczenie-rodzina. Poznawanie przyrody poprzez cztery pory roku. W ramach wiedzy o Polsce zapoznanie się z głównymi miastami, rzekami i górami, a przede wszystkim wspólne celebrowanie świąt i uroczystości.
Lektury: Zaczarowana zagroda i wybrane wiersze Tuwima i Brzechwy.
Klasa trzecia
Lektura: Justyna Bednarek: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
Klasa czwarta
Podstawowym celem nauczania w klasie 4 jest kontynuacja nauki mówienia, czytania i pisania w języku polskim.
W zakresie mówienia uczniowie ćwiczą dłuższe wypowiedzi, pełnymi zdaniami. opowiadają o zdarzeniach, wiążąc je w sposób logiczny (przyczynowo – skutkowy). W zakresie czytania, rozumienia i pracy z tekstem uczniowie starają się czytać płynnie, ze zrozumieniem, umieją znaleźć w czytance fragmenty, które stanowią odpowiedź na pytania do tekstu, potrafią rozpoznać postacie pierwszoplanowe i drugoplanowe, odróżniaja fikcję literacką od rzeczywistości. W zakresie pisania uczniowie przede wszystkim ćwiczą sprawność ortograficzną. W zakresie gramatyki utrwalają zasady pisowni zmiękczeń i potrafią używać polskich dwuznaków, rozpoznaja rodzaje zdań i potrafia je modyfikować, znaja części mowy: rzeczownik, przymiotnik, czasownik.
Każda lekcja kończy się zadaniem pracy domowej, która ma utrwalić wiadomości zdobyte na lekcji oraz zachęcać uczniów do wspólnej nauki z rodzicami w domu.
Klasa piąta
Tworzenie wypowiedzi pisemnych w następujących formach: list, ogłoszenie, zaproszenie – wprowadzanie podstawowych zasad ortografii u/ó, ż/rz, h/ch, wielka i mała litera.
Rozpoznawanie i poprawne stosowanie odmiennych części mowy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik.
Klasa szósta
Klasa siódma
Klasa ósma
Wybór lektur:
“Opowieść wigilijna” Charles Dickens (przekład w języku polskim)
“Balladyna” Juliusz Słowacki (fragmenty)
“Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” (wybrane teksty)
Klasa GCSE
Lektury: Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach – wybrane opowiadania
Jan Kochanowski: wybór fraszek.